ODOLANÓW
ul. Strzelecka 3
62-430 Odolanów
tel.: 62 7332579
e-mail: chronzycie.odolanow@gmail.com

https://www.dopz.faustyna.org/nasz-dom/

 

Dom Ochrony Poczętego Życia przy Zgromadzeniu Sióstr Jezusa Miłosiernego w Odolanowie powstał w 2000 roku, jako odpowiedź na apel Ojca Św. Jana Pawła II, aby chronić życie już od jego poczęcia.  Powstał z inicjatywy osób prywatnych a do współpracy zaproszono Siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego. I tak wszystko się zaczęło.

 

IMG_2595

Plan był taki aby atmosfera i warunki  były domowe, aby dziewczęta, które domu nie mają lub go utraciły mogły w spokoju urodzić, stanąć na nogi i zacząć od nowa. Na początku było kilka kobiet dziś jest ich trzynaście  i jedenaścioro dzieci, a ogólnie kobiet, które zagościły w naszym domu było ponad 300. Niektóre z nich dobrze wykorzystały szansę jaką dostały i ich życie ułożyło się dobrze: założyły rodziny i są szczęśliwymi żonami i matkami. Innym się nie udało, źle wybrały ale cóż każdy jest wolny w swoich wyborach… Ale nie oceniamy ich, czasami nie potrafiły inaczej, były tak poranione i skrzywdzone, że nie umiały dostrzec możliwości jaką dostały. Należy też pamiętać, że jeśli dziewczyna tu trafia to nie dlatego, że dobrze się jej powodziło ale z reguły była ofiarą przemocy fizycznej, psychicznej czy też ekonomicznej  a takie wydarzenia zostawiają w człowieku trwały ślad.

 

WP_20161213_057

Sam dom jest miejscem wyjątkowym, takim współczesnym Betlejem, gdzie swoje miejsce znajduje życie – niechciane, nie planowane… To miejsce gdzie niemożliwe staje się możliwe, gdzie ludzka tragedia spotyka się życzliwością, a słabość zakłada sukienkę siły.

Ten dom jest też czasem i przestrzeniom walki ze swoimi słabościami, czasem nauki i próbą wygrania swojego życia. Dziewczęta mają tu czas na to aby otrząsnąć się z przeszłości, poukładać teraźniejszość i mądrze zaplanować przyszłość.  Tu mają szansę nabrać sił, zobaczyć, że są ludźmi, że mają swoją wartość, nie mierzoną swoją seksualnością, ale samym tym, że są ludźmi, że mają potrzeby, prawa ale też obowiązki. Zdarza się również, że jest to też czas i miejsce gdzie szukają odpowiedzi na pytanie: czy chcę być matką?

 

To wszystko jednak nie było by możliwe bez wsparcia ludzi. Nasz dom w całości utrzymuje się z ofiar ludzi. Nie korzystamy z finansów państwa gdyż zależy nam na domowym charakterze naszego ośrodka. Bóg na szczęście dba o swoje dzieci i przysyła nam dobrych i życzliwych ludzi. Pomóc nam można w bardzo różny sposób, nie koniecznie musi być to pomoc finansowa. Często nasi darczyńcy przywożą nam jedzenie, mleko, ubrania, meble, sprzęt AGD, środki czystości, kosmetyki, pieluchy itp. Przydaje się naprawdę wszystko, gdyż przy tak licznej rodzinie jak nasza koszty utrzymania są spore. Ludzie pomagają jak potrafią: ktoś zapłaci rachunek, ktoś naprawi pękniętą rurę, inny naprawi cieknący dach a jeszcze ktoś inny przyjedzie i obetnie włosy naszym maluchom i matkom. A jeszcze inni wspierają nas modlitwą, co nie jest bez znaczenia. Różne są potrzeby, więc i różne możliwości pomocy.

 

IMG_2597

IMG_2593