CHORWACJA
ul. Zagrebačka 12
HR 47-250 Duga Resa
tel. 00385 47842528
e-mail: milosrdni.isus@gmail.com

 

 

 

W Chorwacji 16.10.2021r. odbyło się spotkanie Czcicieli Bożego Miłosierdzia, w którym wzięły udział nasze Siostry pracujące w Chorwacji w Sisak oraz w Bośni w Novi Travnik

ISKRA MIŁOSIERDZIA 2021

Sisak to jedna z najstarszych osad w środkowej Chorwacji, gdyż ślady jego miejskiej ludności można wyśledzić  już w IV wieku p.n.e.

Wcześnie pojawia się na tym terenie chrześcijaństwo. Diecezja Sisak została założona w jego pierwszych wiekach i jest jedną z najstarszych na terenie dzisiejszej Chorwacji (Roman Siscia– jak wówczas nazywano Sisak). Siscia już pod koniec III wieku jest siedzibą diecezji. Pierwszym jej znanym nam biskupem był w latach 284- 303 Kwiryniusz , który w czasie prześladowań chrześcijan za Dioklecjana został schwytany i był torturowany. Na końcu wrzucono go do rzeki Sibaris (węg. Gyöngyös) na terenie dzisiejszych Węgier. W IV wieku świetność Siscia zaczęła słabnąć, a po upadku Cesarstwa Rzymskiego została całkowicie zaniedbana. Wraz z przyjazdem Chorwatów w VII wieku miasto budzi się ponownie do życia i się rozwija. Patronem miasta Siska jest św. Kwiryniusz, którego święto przypada 4. czerwca.

5.XII 2009. papież Benedykt XVI, bullą „ Antiquam fidem“, przywrócił Diecezję Sisak, a mons. dr. sc. Vlado Košića ustanowił jej biskupem.