AFRYKA
Catolic Mission Sembu Street
Sister of Merciful Jesus
P.O. Box 7
Kambia
Sierra Leone
kom. 00232 79 763110
e-mail: bsmarzewska@wp.pl

 

Dom w Sierra Leone istnieje od grudnia 2016 roku na prośbę Arcybiskupa Henryka Hosera. Obecnie są tam trzy siostry: s. Gianna, s. Laura i s. Annabell.

 

 

ROK 2019

AFRYKAŃSKIE JASEŁKA 2019

Podobnie jak i rok temu, dzieci i młodzież przybliżyły nam historię Bożego Narodzenia. W noc wigilijną i w Dzień Bożego Narodzenia tuż przed Mszą Świętą wprowadziły nas w klimat tych Świąt. Oto kilka zdjęć…

Przedszkole 2019r.

Nasze dzieci zakończyły pierwszy trymestr nauki. Teraz, można powiedzieć, przerwa świąteczna i niebawem, bo już w styczniu będziemy kontynuować nasze zmagania z literkami, cyferkami i innymi „atrakcjami”. A tak było do tej pory.

Za wszelkie dobro przez Was wyświadczone, za modlitwę, za ofiary materialne, dzięki którym możemy kontynuować działalność naszego przedszkola składamy z serca płynące podziękowanie i zapewniamy o naszej nieustannej modlitwie.

ADWENT 2019- CZUWAJCIE

Jak to zwykle w adwencie bywa, także i w Sierra Leone odbywają się adwentowe rekolekcje. Grupa CWA (Catholic Women Association) miała swoją chwilę zatrzymania się i refleksji nad Słowem Bożym, które ukazuje Maryję jako Tę, która nosi Słowo – Jezusa, pod swoim sercem, ale równocześnie przekazuje i dzieli się tym Słowem. Rekolekcje prowadziły siostry z pomocą kapłanów z parafii.

Jedna z sióstr, s. Gianna, uczy w Kolenten Senior Secondary School, szkole średniej. Czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby wywołać uśmiech na twarzy. Wystarczą kredki i parę kolorowanek. Podczas, gdy w Polsce i Europie młodzież już dawno znudziła się takimi „zabawkami”, niektórzy jeszcze nigdy nie posiadali na własność pudełka kredek.

W dalszym ciągu kontynuujemy działalność St. Faustina’s Nursery School. Aktualnie do przedszkola uczęszcza 78 dzieci w trzech grupach wiekowych. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do godz. 12.00. Są to zajęcia przede wszystkim z nauki języka angielskiego (dzieci mówią różnymi językami lokalnymi), malowania, śpiewania, matematyki i różnego rodzaju zajęć praktycznych życia codziennego.

Każdego, kto chciałby wesprzeć działalność naszego przedszkola zapraszamy do kontaktu z nami.

 

Chociaż mieszkamy w Afryce, tak naprawdę niewiele u nas egzotycznych zwierząt. Nie da się spotkać ani lwa, ani żyrafy, ani słonia… Nie ma ich. Za to mamy różnego rodzaju małpy, kameleony, żaby i kraby. Z owoców, już wiemy jak rosną banany, papaje, ananasy, a z nasion z serca palmy robi się czerwony olej palmowy.

 

 

Niedawno na budynku naszego przedszkola powstały dwa obrazy, Jezusa Miłosiernego i św. s. Faustyny. Praca zajęła dokładnie dwa dni, nie mniej i nie więcej. A oto możecie podziwiać etapy powstawania i efekty końcowe.

Św. s. Faustyna z dziećmi

 

Po drugiej stronie został namalowany Pan Jezus Miłosierny

 

ROK 2018

JAK BUDUJE SIĘ DOM W AFRYCE

Zbudowanie domu to nie taka prosta sprawa: nie ma cegieł, nie ma betoniarek a trzeba sobie jakoś poradzić. W Afryce robimy to ręcznie. Zatem nasze dzieci mogły zobaczyć jak robi się cegły i buduje dom.

 

 

REKOLEKCJE DLA MŁODZIEŻY – SZYBKI PODGLĄD

 

 

REKOLEKCJE DLA C.W.A. (CATHOLIC WOMEN ASSOCIATION)

17 LISTOPADA w domu Sióstr odbyły się rekolekcje. Jest to jedna z podstawowych grup duszpasterskich w każdej z parafii.

Rekolekcje prowadziła s. Gianna, s. Laura oraz fr. Mark- tutejszy kapelan, który pomagał w tłumaczeniu na język lokalny.

 

Był to piękny czas spotkania z Panem w Jego Słowie, o miłości i w sakramentach świętych, zwłaszcza w sakramencie miłosierdzia i Eucharystii.

 

REMONT PRZEDSZKOLA

Niedawno zostało otwarte nasze Przedszkole w Afryce.

Nie jest to sprawa prosta- jeśli chodzi o remont.  Dosłownie wszystko to ręczna praca- począwszy od remontu łazienek przez postawienie paru ścianek działowych.

 

Siostry przyjechały w grudniu 2016r. wraz z przełożoną generalną, żeby rozpocząć posługę.

IMG-20170328-WA0026